تبلیغات
هنرگمشده هنرگمشده
 

500x_sdres_0002_panels_01.jpg

 

سال ها است که همه از سیستم عامل گوگل حرف می زنند. حالا وقتش رسیده است. این هم سیستم عامل گوگل که منتظرش بودید اما شاید گوگل کروم همان چیزی نباشد که انتظارش را داشتید.  
 
نکته ناراحت کننده این است که این فقط یک معرفی است و خود سیستم عامل حدود یک سال دیگر ارایه خواهد شد. اینجا شما قرار است کروم را برای بار اول ببیند و ببینید که چطور با سیستم عامل های دیگر فرق دارد. پس مطلب را دنبال کنید.  
 
این عبارت از طرف گوگل گفته شده: "گوگل کروم یک سیستم عامل بازمتن سبک است که در ابتدا برای نت بوک ها ساخته شده است و بیشتر کارهای کاربر را از طریق وب انجام خواهد داد. گوگل کروم روی سیستم عامل ویندوز یا لینوکس نت بوک ها نصب می شود."  
 
سیستم عامل گوگل کروم چیست؟ پاسخ در این است که این سیستم عامل در واقع نوعی مرورگر است. یک نرم افزار که روی نت بوک نصب میشود و از سرویس های وب مانند جیمیل، گوگل داکس و غیره استفاده می کند. در واقع گوگل کروم از آپلیکشن های مبتنی بر وب استفاده می کند بنابراین چیزی برای نصب روی آن وجود نخواهد داشت یا دنبال آپدیت نخواهید بود.  
 
فقط وب اپلیکشن ها: کروم فقط نرم افزارهای مبتنی بر وب را روی کامپیوتر شما اجرا خواهد کرد. در واقع ماموریت مهم کروم، نفوذ بیشتر وب اپلیکیشن ها به عمق سیستم عامل ها است.  
 
سرعت بالا: کروم برای سرعت بالا ساخته شده و فوق العاده سبک است. نت بوک دارای کروم در کمتر از ده ثانیه بالا می آید و مرورگر کروم بسیار سریع خواهد بود.  
 
از هارد درایو خبری نیست: جناب کروم خوش سلیقه است و فقط از حافظه های SSD پشتیبانی می کند. کسانی که هارد دیسک دارند فعلا ناراحت بمانند.  
 
باید نت بوک گوگل کرومی بخرید: فعلا قرار است که گوگل کروم روی سخت افزارهای تایید شده توسط گوگل نصب شود. بنابراین شما به راحتی نمی توانید این سیستم عامل را روی هر چیزی نصب کنید.  
 

500x_sdres_0001_app-menu.jpg

شکل ظاهری: بسیار شبیه مرورگر کروم است. تب ها کار Taskbar سیستم عامل را انجام می دهند. در سمت چپ شما چیزی شبیه منوی استارت هم دارید. در کل پذیرفتن شکل ظاهری یک مرورگر به عنوان یک سیستم عامل واقعی کار راحتی نیست. یک حالت چند دسکتاپی هم وجود دارد.  
 
کی؟ گوگل در این مورد روشن صحبت نکرده است! یک روزی در سال آینده سیستم عامل گوگلی را خواهید داشت. همین.  
 
چرا این سیستم عامل مهم است؟ این نخستین سیستم عاملی است که به معنای واقعی سیستم عامل ها را به طور کامل آنلاین می کند. چند لحظه صبر کنید و فکر کنید. همه چیز آنلاین است. ( البته سعی کنید فراموش کنید که در ایران هستید و اینجا رتبه سرعت اینترنت از آخر جزو اول ها است ) آن وقت متوجه می شوید که این یک حرکت بسیار مهم است. وقتی که صحبت از سیستم عامل گوگل میشد همه فکر می کردند که باید منتظر یک توزیع شبیه لینوکس باشند که دسترسی راحتی به ابزارهای گوگلی داشته باشد. اما حالا در واقع با یک مرورگر جدید مواجه شدند. انتخابی که یک کار هوشمندانه توسط گوگل تلقی میشود.  
 
این مرورگری است که برای هر تب از پردازشگر مجزایی استفاده می کند، به منابع سیستمی دسترسی دارد و می تواند آفلاین کار کند. در واقع نمی توانیم آن را یک مرورگر بنامیم. شاید همان نام سیستم عامل گوگل کروم بهتر باشد.نوشته شده در تاریخ جمعه 6 آذر 1388 توسط kamran htm | نظرات ()
Blog Skin