تبلیغات
هنرگمشده هنرگمشده
سازمان ناسا با ارائه جدیدترین تصاویری كه پس از اتمام تعمیر تلسكوپ فضایی هابل به ثبت رسیده اند باعث شگفتی بسیاری از اخترشناسان شد.


به گزارش خبرگزاری مهر ، اخترشناسان و دانشمندان علوم فضایی با دریافت تصاویر جدیدی كه تلسكوپ فضایی هابل به ثبت رسانده است بسیار هیجان زده شده اند. این تصاویر جدید نشان می دهد ماموریتی كه توسط فضانوردان و با كمك شاتل آتلانتیس در ماه می به منظور ترمیم هابل انجام گرفت بسیار موفقیت آمیز بوده است.

تصاویر جدید هابل را پدیده های مختلف نجومی از كهكشانهای در حال برخورد گرفته تا ستاره های در حال مرگ تشكیل می دهند. به گفته ناسا این تلسكوپ فضایی یكی از مهمترین و با ارزش ترین تجهیزات علمی است كه تا به حال ساخته شده است و باید تا سال 2014 به كار خود ادامه دهد. دوربین جدید هابل به منظور مطالعه دقیق تر بر روی انرژی تاریك و نگاه عمیق تر به ناشناخته های فضا بر روی این تلسكوپ فضایی نصب شده است.

اكنون ناسا به همراه سازمانهای همكارش در تلاشند تلسكوپی بزرگتر و قدرتمندتر از هابل با نام جیمز وب را پس از پایان گرفتن عمر این تلسكوپ جایگزین آن كنند.

فضانوردان آتلانتیس طی ماموریت ترمیم هابل پنج راهپیمایی فضایی به منظور نصب تجهیزات جدید از جمله دوربین شماره سه میدان دید وسیع و تعمیر برخی قسمتهای هابل به انجام رساندند و هابل اكنون بیشتر از هر زمان دیگری به نور حساس بوده و همین خصوصیت كیفیت رصدهای آن را به میزان چشمگیری افزایش داده است.


گروه پنج تایی استفان

این تصویر كه گروه پنج تایی استفان را نشان می دهد توسط دوربین جدید هابل به ثبت رسیده است. این گروه در عین حال به گروه برخوردی 92 هیكسون نیز شهرت دارد. مطالعات نشان داده است عضو NGC 7320 این گروه كه در چپ و بالای تصویر قرار گرفته نسبت به دیگر اعضای گروه هفت بار به زمین نزدیك تر است.


كهكشان NGC 6217

كهكشان NGC 6217 در واقع اولین تصویری است كه پس از تعمیرات و بهبود تجهیزات هابل توسط این تلسكوپ به ثبت رسیده است. تصویر این كهكشان كه در فاصله 6 میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته به واسطه آزمایش دوربین جدید هابل به ثبت رسیده است.


NGC 6302 یا سحابی پروانه ای

به گزارش مهر، این پدیده كیهانی شباهت بسیار زیادی به پروانه ای زیبا دارد اما در واقع آنچه این سحابی به نام سحابی پروانه ای را به پروانه شبیه كرده است حجم عظیمی از گازهای آشفته است كه تا حرارت 36 هزار درجه فارنهایت داغ شده اند و در سرعتی بیش از 965 هزار و 606 كیلومتر بر ساعت در حال درنوردیدن فضا هستند. سرعتی كه برای سفر از زمین به ماه در 24 دقیقه كافی خواهد بود. ستاره ای در حال مرگ نیز در مركز این سحابی قرار گرفته است.


ستارگان خوشه ستاره ای امگا

این تصویر شگفت انگیز از دیگر تصاویر جدیدی است كه هابل با تمركز بر روی مركز خوشه ستاره ای امگا به ثبت رسانده است این خوشه با عمری در حدود 10 تا 12 بیلیون سال دارای بیش از 10 میلیون ستاره است و در فصله 16 هزار سال نوری از زمین قرار دارد.

به گزارش مهر، ستاره های سفید یا زرد در این تصویر ستاره هایی جوان در ابعاد خورشید هستند، ستاره های نارنجی رنگ نیز ستاره هایی رو به مرگ هستند كه در حال از دست دادن سوخت خود هستند. همچنین ستاره های قرمز رنگ در این تصویر اجرامی هستند كه تمامی سوخت خود را از دست داده اند و به اجرامی قرمز رنگ و عظیم با ابعادی چند برابر خورشید تبدیل شده اند. بر اساس گزارش بی بی سی، ستاره های آبی رنگ در نهایت نشان دهنده ستاره هایی هستند كه تقریبا مرده اند و در تلاشند با سوزاندن هلیوم طول عمر خود را افزایش دهند.


نوشته شده در تاریخ جمعه 8 آبان 1388 توسط kamran htm | نظرات ()
Blog Skin