تبلیغات
هنرگمشده هنرگمشده

آیا قصد خرید نوت بوك و لپ تاپ در آینده نزدیك را دارید؟ از آن چه انتظازاتی دارید؟ طی چند مقاله آینده به بررسی ویژگیهای بهترین لپ تاپ خواهیم پرداخت . ولی چون قیمت لپ تاپ نسبت به كامپیوترهای رومیزی بالاتر است لذا به شما پیشنهاد میكنیم بنابر نوع استفاده ای كه از یك لپ تاپ دارید نسبت به خرید و انتخاب آن اقدام كنید و سیستمی متناسب با نیازهای خود تهیه كنید.
در این مقاله به بررسی ویژگی های یك نوت بوك برای افراد عادی می پردازیم و در آینده نیز ویژگی های لپ تاپ برای سایر اقشار مانند دانشجویان ، بازی خورها و ... را بررسی خواهیم كرد.
یك شهروند عادی انتظار دارد كه با لپ تاپ خود موسیقی گوش دهد و در عین حال چند نامه الكترونیكی بفرستد و گشت و گذاری در اینترنت داشته باشد . حساب و كتاب و هزینه ها و مخارج جاری منزل را سر و سامان بدهد و گاهی نیز فیلمی تماشا كند.
به عنوان یك فرد عادی بهتر است به دنبال سریعترین و البته گرانترین سیستم موجود در بازار نباشید و به غیر از كارهای كلیدی و اساسی از لپ تاپ خود انتظار دیگری نداشته باشید.
حال به بررسی سخت افزار چنین سیستمی می پردازیم.

پردازنده: این روزها بیشتر نوت بوك های همه كارهمناسب مصارف عمومی ، كارایی قابل قبولی را ارائه داده و نیازی به گشتن دنبال لپ تاپ هایی با قابلیت گرافیكی بالا حس نمیشود . این روزها برای یك پردازنده با چنین مشخصاتی ، گذشته از اینكه از نوع AMD یا اینتل باشد ، پردازنده موبایل Intel Core 2 Dou T6400 با انبوهی از قابلیت های كاربری در هماهنگی با مصارف خاص سیستم عامل ویندوز ویستا (با آمدن Windows7 بهتر است این سیستم عامل روی سیستم نصب شده باشد تا از دردسرهای تعویض سیستم عامل مانند گشتن به دنبال دزرایورهای سخت افزاری و دانلود آنها خلاص شوید!) و همچنین پردازنده AMD با سرعتی در حدود 2.3 گیگاهرتز  84-Turion X2 Ultra Mobile ZMانتخاب هایی مناسب خواهند بود.
حافظه:
بهترین و ارزانترین راه تقویت و افزایش سریع كارایی سیستم ، استفاده از مقدار حافظه رم اضافی است . بیشتر دستگاه های امروزی حداقل 2 گیگابایت رم را به همراه خود دارند . به این نكته مهم توجه كنید كه سیستمهایی كه از ویندوز xp و ویستای 32 بیتی استفاده میكنند (در كل هر نوع سیستم با پردازنده 32 بیتی) حداكثر از 3 گیگابایت رم پشتیبانی میكنند
، پس اگر قصد استفاده از میزان رم بیشتری را دارید ، دستگاه هایی را انتخاب كنید كه از ویندوز 64 بیتی كه توانایی پشتیبانی بیش از 4 گیگابایت رم را دارند به عنوان سیستم عامل دستگاه استفاده كنید (البته به این نكته مهم توجه كنید كه نرم افزارهایی كه از پردازنده و سیستم عامل 64 بیتی پشتیبانی كنند بسیار محدود هستند و در انتخاب نرم افزارهای مورد نیاز خود ممكن است با مشكل مواجه شوید).
كارت گرافیك:
به دنبال لپ تاپی باشید كه گرافیكی با كارایی قابل قبولی با مقدار حافظه درون ساخت اختصاصی (Dedicated memory) یا حافظه مجازی مناسبی داشته باشد . مخصوصا در استفاده از سیستم عامل ویستا كه نیروی لازم برای تقویت اساسی محیط Aero خود را مستقیما از پردازشگر گرافیكی میگیرد . پس حداقل به خاطر نمایش تصاویر ویدئویی 720p روی صفحه نمایش نوت بوك خود هم كه شده گرافیك را نیز بعنوان یكی از عوامل موثر در نظر داشته باشید.
اندازه و تفكیك پذیری صفحه نمایش:
اگر لپ تاپی همه كاره را برای مصارف عمومی خریداری میكنید ، اندازه صفحه نمایش 13 تا 16 اینچ اندازه ای مناسب است اما بهترین اندازه برای آن 14 تا 15 اینچ خواهد بود . بهتریت قدرت تفكیك پذیری برای تطابق با ویدئوی صفحه عریض 720p (Widescreen) ، را صفحه نمایش هایی با قدرتتفكیك پذیری بین سطوح 1280 در 720 و برای بهترین كار مقدار 1336 در 768 پیكسل تفكیك پذیری دارا هستند.
عمر و مدت زمان دوام باتری:
بطور معمول یك نوت بوك همه كاره مناسب برای مصارف عمومی با هر بار شارژ باتری مدت زمان دوام باتری بین 3.5 تا 4 ساعت دارد . اگر سیستم خود را زیاد با خود حمل نمیكنید ، زحمت تهیه و حمل باتری های سایز بزرگتر را به خود ندهید و زمان دوامی كه تولیدكنندگان نوت بوك ها در مشخصات فنی آنها ذكر میكنند را باور نكنید! در ضمن عواملی چون كم كردن روشنایی صفحه نمایش و خاموش كردن Wi-Fi اثر مثبتی در بالابردن زمان دوام باتری دارند.
گرداننده لوح فشرده:
این روزها تقریبا همه لپ تاپ ها DVD Writer را جزو مجموعه سخت افزاری خود دارند ، برخی از آنها نیز علاوه بر آن فناوری نگارش حاكاكی نوری (Light Scribe) را در فناوری ساخت گرداننده هی رایتر لوح فشرده خود گنجانیده اند كه تصاویر و طرح های گوناگون را مستقیما روی لوح فشرده های مخصوص حك و یا بعبارتی چاپ میكنند . جهت دوستداران فیلمهای سینمایی كیفیت بالا نیز ، لوح فشرده Blue ray  بهترین قالب تصویری مطابق با سلیقه آنهاست ؛ گرداننده های لوح فشرده BD-Rom به آرامی در حال راه یافتن به ساختار مجموعه سخت افزاری لپ تاپ های همه كاره هستند.
اتصالات:
بیشتر نوت بوك های همه كاره امروزی دارای 3 یا 4 پورت USB ، پورت های كارت حافظه فلش خوان چندكاره ، یك دوربین وب كم ، درگاه های جای فیش هدفون و میكروفون و درگاه اتصال VGA بوده و اغلب بلوتوث و Wi-Fi نیز از ملزومات دیگر آنهاست.
گزینه های اضافی دیگر:
به طور حتم داشتن درگاه های اتصال HDMI جهت تصاویر ویدئویی كیفیت بالا (High-Definition Video) و e-Sata جهت انتقال سریع داده در آینده ای نزدك از خواسته های اصلی شما در مورد لپ تاپ های همه كاره است . یكی دیگر از ویژگیهای افزوده شده از سوی تولیدكنندگان امروزی نوت بوك ها درگاه Hybrid USB/e-Sata Port و همچنین درگاه مینگذر جهت شارژ لوازم جانبی و ملحقات آن یعنی Pass-through Charging Port در لپ تاپ های همه كاره آینده خواهد بود كه امكان شارژ یك وسیله قابل شارژ با USB را در هنگام خاموش بودن نیز برای لپ تاپ فراهم میكند.


نوشته شده در تاریخ شنبه 18 مهر 1388 توسط kamran htm | نظرات ()
Blog Skin